Loading
Quick Links
Legal Community
E-Business Online Services
Citizen Self Help
For Educators
Local Court Information:
spacer gif

Illinois Circuit Court Judges

by Circuit


|   1st2nd  |  3rd |  4th | 5th | 6th | 7th | 8th | 9th | 10th | 11th | 12th |
| 13th | 14th | 15th | 16th | 17th | 18th | 19th | 20th | 21st | 22nd | 23rd | Cook |

First Judicial Circuit

The counties of: Alexander, Jackson, Johnson, Massac, Pope, Pulaski, Saline, Union and Williamson

Circuit Court Judges

At Large Judges

Brad K. Bleyer
Mark H. Clarke
James R. Moore (CAA)
Marion
Cairo
Marion

Resident Judges

Mark M. Boie
Jeffery Blaine Farris
W. Charles Grace
Joseph Jay Jackson
Joseph M. Leberman
Walden E. Morris
Phillip G. Palmer, Sr.
William G. Schwartz
Carolyn Bailey Smoot
William J. Thurston
James R. Williamson
Jonesboro
Cairo
Murphysboro
Metropolis
Golconda
Harrisburg
Marion
Murphysboro
Marion
Mound City
Vienna

Associate Judges

Ralph R. Bloodworth III
Charles C. Cavaness
Kimberly L. Dahlen
Todd D. Lambert
Brian D. Lewis
Christy W. Solverson
John A. Speroni
Murphysboro
Jonesboro
Murphysboro
Harrisburg
Marion
Murphysboro
Marion

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


 

Second Judicial Circuit

The counties of: Crawford, Edwards, Franklin, Gallatin, Hamilton, Hardin, Jefferson, Lawrence, Richland, Wabash, Wayne and White

Circuit Court Judges

At Large Judges

Eric J. Dirnbeck
Melissa A. Morgan
David K. Overstreet
Benton
Benton
Mt. Vernon

Resident Judges

Larry D. Dunn
Thomas J. Foster
David K. Frankland
Robert M. Hopkins
William C. Hudson
Paul W. Lamar
Michael J. Molt
Thomas Joseph Tedeschi
Barry L. Vaughan
T. Scott Webb
Christopher L. Weber
Johannah B. Weber

Olney
Shawneetown
Albion
Lawrenceville
Mt. Carmel
Elizabethtown
Fairfield
Benton
McLeansboro
Carmi
Robinson
Mt. Vernon

Associate Judges

Jerry Crisel
Thomas J. Dinn, III
Kimbara Graham-Harrell
Timothy R. Neubauer
Mark L. Shaner
Mark R. Stanley
Mt. Vernon
Benton
Olney
Mt. Vernon
Robinson
Carmi

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

 

Third Judicial Circuit

The counties of: Bond and Madison

Circuit Court Judges

At Large Judges

Barbara Crowder
A. Andreas Matoesian
William A. Mudge
Kyle Napp
Dennis R. Ruth
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville

Resident Judges

John B. Barberis, Jr.
David A. Hylla
John Knight
Richard L. Tognarelli
Edwardsville
Edwardsville
Greenville
Edwardsville


Associate Judges
Philip B. Alfeld
Duane L. Bailey
Ben L. Beyers, II
Thomas W. Chapman
Donald M. Flack
David K. Grounds
Clarence W. Harrison II
Janet Rae Heflin
Elizabeth R. Levy
Martin J. Mengarelli
Neil T. Schroeder
Ronald R. Slemer
Stephen A. Stobbs

Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Alton
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville
Edwardsville

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Fourth Judicial Circuit

The counties of: Christian, Clay, Clinton, Effingham, Fayette, Jasper, Marion, Montgomery and Shelby

Circuit Court Judges

At Large Judges

Douglas L. Jarman
Michael D. McHaney
Martin W. Siemer
Hillsboro
Vandalia
Effingham
 

Resident Judges

Allen F. Bennett
Stanley Brandmeyer
Daniel E. Hartigan
Kimberly G. Koester
James L. Roberts
Ronald D. Spears
M. Don Sheafor, Jr.
Mark W. Stedelin
Wm. Robin Todd
Shelbyville
Carlyle
Newton
Effingham
Hillsboro
Vandalia
Taylorville
Salem
Flora
   


Associate Judges

William J. Becker
James J. Eder
Jeffrey Marc Kelly
Allan F. Lolie, Jr.
Bradley T. Paisley
Kevin S. Parker
James L. Roberts
Ericka Sanders
Breese
Effingham
Vandalia
Shelbyville
Taylorville
Newton
Hillsboro
Vandalia

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court



Fifth Judicial Circuit

The counties of: Clark, Coles, Cumberland, Edgar and Vermilion

Circuit Court Judges

At Large Judges

Claudia J. Anderson
James R. Glenn
Mitchell K. Shick
Matthew L. Sullivan
Danville
Charleston
Charleston
Paris

Resident Judges

Craig H. DeArmond
Millard S. Everhart
Nancy S. Fahey
Steven L. Garst
Brien J. O'Brien
Thomas M. O'Shaughnessy
Tracy W. Resch
Teresa K. Righter
Danville
Toledo
Danville
Paris
Charleston
Danville
Marshall
Charleston


Associate Judges
Mark E. Bovard
Derek J. Girton
Mark S. Goodwin
David W. Lewis
Karen E. Wall
Charleston
Danville
Danville
Marshall
Danville

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Sixth Judicial Circuit

The counties of: Champaign, DeWitt, Douglas, Macon, Moultrie and Piatt

Circuit Court Judges

At Large Judges

Arnold F. Blockman
Harry E. Clem
Thomas J. Difanis
Thomas E. Griffith, Jr.
Albert G. Webber
Urbana
Urbana
Urbana
Decatur
Decatur

Resident Judges

Robert (R.C.) Bollinger
Richard L. Broch Jr.
Hugh Finson
Dan L. Flannell
Jeffrey B. Ford
Michael Q. Jones
Karle Eric Koritz
Heidi Ladd
Timothy J. Steadman
Decatur
Tuscola
Monticello
Sullivan
Urbana
Urbana
Clinton
Urbana
Decatur


Associate Judges
Phoebe S. Bowers
Holly F. Clemons
James Coryell
Scott B. Diamond
Jeffrey S. Geisler
John R. Kennedy
Richard P. Klaus
Charles M. Leonhard
Thomas E. Little
Brian L. McPheters
Roger B. Webber
Decatur
Urbana
Decatur
Decatur
Decatur
Urbana
Urbana
Urbana
Decatur
Urbana
Monticello

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Seventh Judicial Circuit

The counties of: Greene, Jersey, Macoupin, Morgan, Sangamon and Scott

Circuit Court Judges

At Large Judges

Leslie J. Graves
Patrick W. Kelley
John "Mo" Madonia
John Schmidt
April G. Troemper
Springfield
Springfield
Springfield
Springfield
Springfield

Resident Judges

John W. Belz
Peter C. Cavanagh
David R. Cherry
James W. Day
Kenneth R. Deihl
Eric S. Pistorius
Christopher E. Reif
Springfield
Springfield
Winchester
Carrollton
Carlinville
Jerseyville
Jacksonville


Associate Judges
Rudolph M. Braud, Jr.
Jack D. Davis II
Matthew J. Maurer
Joshua A. Meyer
Steven H. Nardulli
Brian T. Otwell
Chris Perrin
Esteban F. Sanchez
Jeffery E. Tobin

Springfield
Springfield
Springfield
Carlinville
Springfield
Springfield
Springfield
Springfield
Jacksonville

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Eighth Judicial Circuit

The counties of: Adams, Brown, Calhoun, Cass, Mason, Menard, Pike and Schuyler

Circuit Court Judges

At Large Judges

Robert Adrian
Mark A. Drummond
William O. Mays, Jr.
Quincy
Quincy
Quincy
   

Resident Judges

Michael L. Atterberry
Charles Henry Wittmond Burch
Scott J. Butler
Bobby G. Hardwick
Diane M. Lagoski
John Frank McCartney
Alan D. Tucker
Scott H. Walden
Petersburg
Hardin
Rushville
Virginia
Mt. Sterling
Pittsfield
Havana
Quincy
   


Associate Judges
Thomas J. Brannan
Jerry J. Hooker
Chet W. Vahle
Debra L. Wellborn
John C. Wooleyhan
Virginia
Rushville
Quincy
Quincy
Quincy

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Ninth Judicial Circuit

The counties of: Fulton, Hancock, Henderson, Knox, McDonough and Warren

Circuit Court Judges

At Large Judges

 
Steven R. Bordner
Paul L. Mangieri
James B. Stewart
Lewistown
Galesburg
Galesburg

Resident Judges

Rodney G. Clark
William Davis
Thomas B. Ewing
William E. Poncin
Scott Shipplett
James Standard
David L. Vancil, Jr.
Macomb
Lewistown
Carthage
Galesburg
Lewistown
Galesburg
Galesburg
Oquawka


Associate Judges
   
Heidi A. Benson
Raymond A. Cavanaugh
Richard H. Gambrell
Dwayne I. Morrison
Patricia A. VanderMeulen-Walton
Monmouth
Macomb
Carthage
Macomb
Macomb

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

 

Tenth Judicial Circuit

The counties of: Marshall, Peoria, Putnam, Stark and Tazewell

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Katherine Gorman Hubler
Stephen A. Kouri
Michael Risinger
John P. Vespa
Peoria
Peoria
Peoria
Peoria

Resident Judges

Paul Gilfillan
Jodi Melinda Hoos
Thomas A. Keith
Kevin W. Lyons
James A. Mack
Michael P. McCuskey (RCC)

Pekin
Peoria
Peoria
Peoria
Peoria
Peoria



Associate Judges

   
David A. Brown
Timothy Cusack
David J. Dubicki
Mark E. Gilles
Kim L. Kelley
Jerelyn D. Maher
Richard D. McCoy
Albert L. Purham, Jr.
Kirk D. Schoenbein
Lisa Y. Wilson
Peoria
Pekin
Peoria
Peoria
Peoria
Peoria
Pekin
Pekin
Peoria
Pekin

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court
(RCC) denotes Retired Circuit Judge Assigned to the Circuit Court


Eleventh Judicial Circuit

The counties of: Ford, Livingston, Logan, McLean and Woodford

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
John Casey Costigan
Scott D. Drazewski
Robert L. Freitag
Paul G. Lawrence
Charles G. Reynard
Bloomington
Bloomington
Bloomington
Bloomington
Bloomington

Resident Judges

Jennifer Hartmann-Bauknecht
J Charles M. Feeney, III
Matthew John Fitton
Kevin P. Fitzgerald
Rebecca Simmons-Foley
Thomas M. Harris (CAA)
Pontiac
Eureka
Paxton
Bloomington
Bloomington
Lincoln


Associate Judges
   
David W. Butler
Pablo A. Eves
Mark A. Fellheimer
Thomas W. Funk
Lee Ann S. Hill
John B. Goldrick
Michael Stroh
Robert M. Travers
William G. Workman
William A. Yoder
Bloomington
Bloomington
Pontiac
Lincoln
Bloomington
Bloomington
Bloomington
Pontiac
Lincoln
Bloomington

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Twelfth Judicial Circuit

The county of: Will

Circuit Court Judges

At Large Judges

 
Susan T. O'Leary
Carla Alessio-Policandriotes
Daniel J. Rozak
Richard C. Schoenstedt
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet

Resident Judges

Amy M. Bertani-Tomczak
Michael J. Powers
Joliet
Joliet


Residential Subcircuit Judges

Judicial Subcircuit No. 1
 
Dave Carlson
Daniel D. Rippy
Joliet
Joliet
   
Judicial Subcircuit No. 2
 
James Jeffrey Allen
Daniel L. Kennedy
Joliet
Joliet
   
Judicial Subcircuit No. 3

John Anderson
Sarah-Marie F. Jones
Joliet
Joliet
   
Judicial Subcircuit No. 4
 
Paula A. Gomora
Carmen Goodman
Joliet
Joliet
   
Judicial Subcircuit No. 5
 
Barbara N. Petrungaro
Raymond E. Rossi
Joliet
Joliet


Associate Judges
 
Dinah J. Archambeault
Brian E. Barrett
Matthew G. Bertani
Bennett J. Braun
Robert P. Brumund
Edward A. Burmila, Jr.
M. Thomas Carney
Jessica Colon-Sayre
David Garcia
Chrystel L. Gavlin
Theodore J. Jarz
Victoria M. Kennison
Robert P. Livas
Cory D. Lund
Rick A. Mason
Raymond A. Nash
Barbara N. Petrungaro
Joseph C. Polito
Domenica A. Osterberger
Roger D. Rickmon
Arkadiusz Z. Smigielski
Marilee Viola
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet
Joliet

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Thirteenth Judicial Circuit

The counties of: Bureau, Grundy and LaSalle

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Eugene P. Daugherity
Cynthia M. Raccuglia
Howard C. Ryan, Jr.

Ottawa
Ottawa
Ottawa

Resident Judges

Marc P. Bernabei
Joseph P. Hettel
Troy D. Holland
Robert C. Marsaglia
Lance R. Peterson
Princeton
Ottawa
Ottawa
Morris
Morris


Associate Judges
   
Daniel J. Bute
Karen C. Eiten
Cornelius J. Hollerich
Michael C. Jansz
Sheldon R. Sobol
Ottawa
Ottawa
Princeton
Ottawa
Morris

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Fourteenth Judicial Circuit

The counties of: Henry, Mercer, Rock Island and Whiteside

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Walter D. Braud
Clarence Darrow
Frank R. Fuhr
Mark A. VandeWiele

Rock Island
Rock Island
Rock Island
Rock Island

Resident Judges

James G. Conway, Jr.
John L. Hauptman
Lori R. Lefstein
F. Michael Meersman
Jeffrey W. O'Connor
Terence M. Patton
Stanley B. Steines
Linnea E. Thompson

Rock Island
Morrison
Rock Island
Rock Island
Rock Island
Cambridge
Rock Island
Morrison


Associate Judges
   
Michael R. Albert
Thomas C. Berglund
Gregory George Chickris
Peter W. Church
Norma Kauzlarich
Theodore G. Kutsunis
William S. McNeal
Dana R. McReynolds
Carol M. Pentuic
Richard A. Zimmer

Sterling
Rock Island
Rock Island
Rock Island
Rock Island
Rock Island
Rock Island
Kewanee
Rock Island
Rock Island

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

Fifteenth Judicial Circuit

The counties of: Carroll, Jo Daviess, Lee, Ogle and Stephenson

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Michael P. Bald
Daniel A. Fish
Robert T. Hanson
Freeport
Dixon
Oregon

Resident Judges

Val Gunnarsson
Ronald M. Jacobson
David L. Jeffrey
William A. Kelly
John B. Roe IV
Mt. Carroll
Dixon
Freeport
Galena
Oregon


Associate Judges
   
Jacquelyn D. Ackert
Charles T. Beckman
James M. Hauser
John F. Joyce
Kathleen O. Kauffmann
John C. Redington
Glenn R. Schorsch
Kevin J. Ward

Dixon
Dixon
Freeport
Mt. Carroll
Oregon
Oregon
Freeport
Galena

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

 

Sixteenth Judicial Circuit

The county of: Kane

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
David R. Akemann
John A. Barsanti
Judith M. Brawka
Kevin T. Busch
Joseph M. Grady
Donald C. Hudson (CAA)
Thomas E. Mueller
Robert B. Spence (CAA)
Geneva
St. Charles
St. Charles
St. Charles
Geneva
St. Charles
St. Charles
Geneva

Residential Subcircuit Judges
 
 
Judicial Subcircuit No. 1
 
James R. Murphy
Geneva
   
Judicial Subcircuit No. 2
 
John G. Dalton
John A. Noverini
Geneva
St. Charles
   
Judicial Subcircuit No. 3
 
James C. Hallock St. Charles
Donald (D.J.) Tegeler St. Charles
   
Judicial Subcircuit No. 4  
Susan Clancy Boles St. Charles


Associate Judges
   
Linda Abrahamson-Baurle
Rene Cruz
Christine A. Downs
Elizabeth Flood
Thomas C. Hull III
Kathryn Karayannis
David P. Kliment
Marmarie J. Kostelny
Mary Katherine Moran
Robert J. Morrow
William J. Parkhurst
Mark A. Pheanis
Edward C. Schreiber
Thomas J. Stanfa
Alice C. Tracy
Robert K. Villa
Leonard J. Wojtecki
Geneva
St. Charles
St. Charles
St. Charles
St. Charles
St. Charles
St. Charles
St. Charles
Geneva
Geneva
St. Charles
St. Charles
Geneva
St. Charles
St. Charles
St. Charles
Geneva

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Seventeenth Judicial Circuit

The counties of: Boone and Winnebago

Circuit Court Judges

At Large Judges

 
Rosemary Collins
Eugene G. Doherty
Joseph G. McGraw
J. Edward Prochaska
Ronald J. White
Kathryn E. Zenoff (CAA)
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford

Resident Judges

Janet R. Holmgren
Curtis R. Tobin III
Rockford
Belvidere

Residential Subcircuit Judges
 
 
Judicial Subcircuit No. 1
 
Gwyn Gulley
Rockford
   
Judicial Subcircuit No. 2
 
Lisa Fabiano Rockford
   
Judicial Subcircuit No. 3
 
Brendan A. Maher Belvidere


Associate Judges
   
Joseph J. Bruce
Fernando L. Engelsma
Mary Linn Green
Patrick L. Heaslip
John S. Lowry
Francis M. Martinez
Philip J. Nicolosi
Steven L. Nordquist
R. Craig Sahlstrom
Brian D. Shore
John R. Truitt
Robert R. Wilt
K. Patrick Yarbrough
John H. Young

Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Belvidere
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford
Rockford

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court




Eighteenth Judicial Circuit

The counties of: Dupage

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
George J. Bakalis
Kathryn E. Creswell
Blanche Hill-Fawell
Paul M. Fullerton
Daniel P. Guerin
John J. Kinsella
Robert G. Kleeman
Dorothy French Mallen
Patrick J. O'Shea
Kenneth L. Popejoy
Ronald D. Sutter
Brian F. Telander
Bonnie M. Wheaton

Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton

Resident Judges

Robert J. Anderson
Liam C. Brennan

Wheaton
Wheaton


Associate Judges
   
Neal W. Cerne
Anthony V. Coco
Linda E. Davenport
John W. Demling
Brian J. Diamond
Robert E. Douglas
Thomas A. Else
William I. Ferguson
Robert G. Gibson
Anne T. Hayes
Bruce R. Kelsey
James J. Konetski
Jeffrey S. MacKay
Alex F. McGimpsey, III
Timothy J. McJoynt
Brian R. McKillip
Robert A. Miller
Jane H. Mitton
Mary E. O'Connor
James D. Orel
Peter W. Ostling
Robert W. Rohm
Richard D. Russo
E. W. Sexton
Terence M. Sheen
Ann Celine O. Walsh
Karen M. Wilson
Michael A. Wolfe

Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton
Wheaton

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court




Ninteenth Judicial Circuit

The counties of: Lake

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
John T. Phillips
Victoria A. Rossetti
Christopher C. Starck
Waukegan
Waukegan
Waukegan

Resident Judges

James K. Booras
Margaret J. Mullen
Waukegan
Waukegan


Residential Subcircuit Judges
 
 
Judicial Subcircuit No. 1
 
George Bridges Waukegan
Jay W. Ukena
Waukegan
   
Judicial Subcircuit No. 2
 
Valerie Boettle-Ceckowski Waukegan
Patricia Sowinski Fix Waukegan
   
Judicial Subcircuit No. 3
 
Thomas M. Schippers Waukegan

Daniel B. Shanes

Waukegan
   
Judicial Subcircuit No. 4
 
Mitchell L. Hoffman Waukegan
Mark L. Levitt Waukegan
   
Judicial Subcircuit No. 5
 
Diane E. Winter Waukegan
   
Judicial Subcircuit No. 6
 
Jorge L. Ortiz Waukegan


Associate Judges
   
Luis A. Berrones
Michael B. Betar
Christen L. Bishop
David P. Brodsky
Raymond D. Collins
Michael J. Fusz
Brian P. Hughes
Daniel L. Jasica
Charles D. Johnson
Sarah P. Lessman
David C. Lombardo
Margaret A. Marcouiller
Christopher B. Morozin
Veronica M. O'Malley
Theodore S. Potkonjak
Elizabeth M. Rochford
Helen S. Rozenberg
Joseph V. Salvi
John J. Scully
James Simonian
George D. Strickland
Christopher Stride
Donna-Jo Vorderstrasse
Nancy S. Waites
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan
Waukegan

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Twentieth Judicial Circuit

The counties of: Monroe, Perry, Randolph, St. Clair and Washington

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
C. John Baricevic
Zina Renea Cruse
Jan V. Fiss
Robert B. Haida
Vincent J. Lopinot
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville

Resident Judges

Richard A. Brown
James W. Campanella
Dennis B. Doyle
Daniel J. Emge
Andrew J. Gleeson
Robert P. LeChien
Stephen P. McGlynn
Chester
Pinckneyville
Waterloo
Nashville
Belleville
Belleville
Belleville


Associate Judges
   
Richard Aguirre
Walter C. Brandon, Jr.
Thomas B. Cannady
Laninya Cason
Ellen A. Dauber
Julia R. Gomric
Eugene E. Gross
Julie K. Katz
Randall W. Kelley
Patricia H. Kievlan
Christopher T. Kolker
Stephen R. Rice
Heinz M. Rudolf
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Chester
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville
Belleville

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Twenty-First Judicial Circuit

The counties of: Iroquois and Kankakee

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Kathy Elliott-Bradshaw
Clark Erickson
Michael J. Kick
Susan Sumner-Tungate
Kankakee
Kankakee
Kankakee
Kankakee

Resident Judges

Adrienne W. Albrecht
Gordon L. Lustfeldt
Kendall O. Wenzelman
Kankakee
Watseka
Kankakee


Associate Judges
   
Thomas W. Cunnington
Ronald J. Gerts
James B. Kinzer
Michael D. Kramer
Kenneth A. Leshen

Kankakee
Kankakee
Watseka
Kankakee
Kankakee

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court


Twenty-Second Judicial Circuit

The county of: McHenry

Circuit Court Judges

At Large Judges

   
Michael T. Caldwell
Michael J. Chmiel
Maureen P. McIntyre
Woodstock
Woodstock
Woodstock

Resident Judges

Gordon E. Graham
Sharon Prather
Maureen McIntyre
Woodstock
Woodstock
Woodstock

Residential Subcircuit Judges
 
 
Judicial Subcircuit No. 1
 
Charles P. Weech
Woodstock
   
Judicial Subcircuit No. 2
 
Michael W. Feetterer Woodstock


Associate Judges
   
Robert Beaderstadt
Joel D. Berg
John D. Bolger
Kevin G. Costello
James S. Cowlin
Mark R. Gerhardt
Christopher M. Harmon
Suzanne C. Mangiamele
Thomas A. Meyer
Mary H. Nader
Robert A. Wilbrandt, Jr.

Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock
Woodstock

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

 

Twenty-Third Judicial Circuit

The counties of: DeKalb and Kendall

Circuit Court Judges

Resident Judges

   
Melissa S. Barnhart
Thomas L. Doherty
Stephen L. Krentz
R. Matekaitis
Timothy J. McCann
Robert P. Pilmer
Robbin J. Stuckert
Bradley J. Waller

Yorkville
Sycamore
Yorkville
Sycamore
Yorkville
Yorkville
Sycamore
Yorkville


Associate Judges
   
William P. Brady
Marcy L. Buick
John McAdas
Philip G. Montgomery
Joseph R. Voiland

Sycamore
Yorkville
Sycamore
Sycamore
Sycamore

(CAA) denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court

 

Circuit Court of Cook County


Circuit Court Judges
At Large Judges
   
Carole K. Bellows Chicago
Paul P. Biebel, Jr. Chicago
Margaret A. Brennan Chicago
Eileen Mary Brewer Chicago
Mary M. Brosnahan Chicago
Andrea M. Buford Chicago
Kathleen Marie Burke Bridgeview
Thomas J. Byrne Chicago
John P. Callahan, Jr. Chicago
Diane Gordon Cannon Chicago
Thomas J. Carroll Markham
Evelyn B. Clay Chicago
Cynthia Y. Cobbs (CAA) Chicago
Jean M. Cocozza Chicago
Mary Ellen Coghlan Chicago
Matthew E. Coghlan Chicago
Alison C. Conlon Chicago
Deborah M. Dooling Chicago
Daniel P. Duffy Chicago
Laurence J. Dunford Markham
Lynn Marie Egan Chicago
Rossana P. Fernandez Chicago
Kathy M. Flanagan Chicago
Thomas E. Flanagan Chicago
James P. Flannery, Jr. Chicago
Nicholas R. Ford Chicago
Raymond Funderburk Chicago
Daniel J. Gallagher Chicago
Vincent M. Gaughan Chicago
Aleksandra Gillespie Chicago
Catherine M. Haberkorn Skokie
Russell W. Hartigan Bridgeview
Elizabeth M. Hayes Markham
William H. Hooks Chicago
Arnette R. Hubbard Chicago
Michael B. Hyman (CAA) Chicago
Cheyrl Delores Ingram Maywood
Marilyn F. Johnson Chicago
Michelle D. Jordan Chicago
James L. Kaplan Chicago
Paul A. Karkula Chicago
Themis N. Karnezis Chicago
Kerry M. Kennedy Bridgeview
Susan L. Kennedy Chicago
John P. Kirby Chicago
Daniel J. Kubasiak Chicago
Diane Joan Larsen Chicago
Pamela Leeming Maywood
Stuart F. Lubin Chicago
Daniel Joseph Lynch Chicago
Thomas V. Lyons, II Chicago
Terence MacCarthy Maywood
Marcia Maras Chicago
Diann K. Marsalek Chicago
Maritza Martinez Chicago
Mary Anne Mason (CAA) Chicago
James P. McCarthy Chicago
Sheila McGinnis Bridgeview
Kathleen M. McGury Chicago
Michael B. McHale Chicago
Bridget A. Mitchell Chicago
Raymond W. Mitchell Chicago
Caroline K. Moreland Chicago
Michael T. Mullen Chicago
James P. Murphy Chicago
Patrick T. Murphy Bridgeview
Timothy P. Murphy Chicago
Joyce Marie Murphy Gorman Chicago
Lewis Nixon Chicago
Jessica A. O'Brien Chicago
Joan Margaret O'Brien Bridgeview
Karen L. O'Malley Chicago
Stuart E. Palmer (CAA) Chicago
Sebastian T. Patti Chicago
Joan E. Powell Chicago
Lorna E. Propes Chicago
William B. Raines Chicago
Cynthia Ramirez Chicago
Sandra G. Ramos Chicago
Erica L. Reddick Chicago
Kristal R. Rivers Chicago
J. Prendergast Rooney Chicago
Diana Rosario Chicago
Thomas D. Roti Rolling Meadows
Kristyna C. Ryan Maywood
Patricia O'Brien Sheahan Chicago
Colleen F. Sheehan Chicago
Kevin M. Sheehan Chicago
Laura M. Sullivan Chicago
Sharon M. Sullivan Skokie
Shelley Sutker-Dermer Skokie
Debra B. Walker Chicago
Richard F. Walsh Chicago
Maureen Ward Kirby Chicago
 
 
Resident Judges
   
Sophia H. Hall Chicago
Irwin J. Solganick Chicago
Michael P. Toomin Chicago
Alexander P. White Chicago
   
   
Resident Subcircuit Judges
   
Judicial Subcircuit No. 1
Maryam Ahmad Chicago
Robert Balanoff Chicago
Rodney Hughes Brooks Chicago
Bonita Coleman Markham
Donna L. Cooper Markham
Orville E. Hambright, Jr. Chicago
Sharon O. Johnson Chicago
LeRoy K. Martin, Jr. Chicago
Anthony E. Simpkins Chicago
Carl Anthony Walker Chicago
Thaddeus L. Wilson Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 2
Carl B. Boyd Markham
Bertina E. Lampkin (CAA) Chicago
Marjorie C. Laws Markham
James L. Rhodes Markham
John D. Turner, Jr. Markham
Valarie Turner Markham
Steven G. Watkins Chicago
Camille E. Willis Markham
E. Kenneth Wright, Jr. Chicago
   
Judicial Subcircuit No. 3 
Janet Adams Brosnahan Chicago
Daniel R. Degnan Chicago
Maureen F. Delehanty Markham
Denise K. Filan Bridgeview
Peter Flynn Chicago
Edward Harmening Chicago
Daniel B. Malone Chicago
Terrence J. McGuire Chicago
Allen F. Murphy Markham
Thomas W. Murphy Bridgeview
Patrick J. Sherlock Chicago
Kenneth J. Wadas Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 4 
John M. Allegretti Chicago
Thomas M. Davy Bridgeview
Peter A. Felice Bridgeview
John T. Gallagher Bridgeview
James J. Gavin Maywood
Edward J. King Chicago
John J. Mahoney Chicago
Edward M. Maloney Chicago
James G. Riley Chicago
Patrick T. Rogers Bridgeview
James M. Varga Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 5 
Patricia Banks Chicago
Loretta Eadie-Daniels Chicago
Timothy C. Evans Chicago
Rickey Jones Chicago
Casandra Lewis Chicago
Freddrenna M. Lyle Chicago
Jackie M. Portman Chicago
Dominique C. Ross Chicago
Diane M. Shelley Chicago
Robin D. Shoffner Chicago
Edward Washington, II Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 6 
Mauricio Araujo Chicago
Gloria Chevere Chicago
Anna M. Loftus Chicago
Robert Lopez Cepero Chicago
Marya Nega Chicago
Ramon Ocasio, III Maywood
Kathleen M. Pantle Chicago
Edmund Ponce de Leon Chicago
Beatriz Santiago Chicago
Leida Gonzalez Santiago Chicago
Raul Vega Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 7 
Tommy Brewer Markham
Anita Rivkin Carothers Chicago
William G. Gamboney Chicago
Carol M. Howard Chicago
Marianne Jackson Chicago
Robert D. Kuzas Chicago
Kimberly D. Lewis Chicago
Aicha MacCarthy Chicago
Patricia M. Martin Chicago
Judith C. Rice Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 8 
Ann Collins-Dole Chicago
John H. Ehrlich Chicago
Candace J. Fabri Chicago
John J. Fleming Chicago
Celia G. Gamrath Chicago
Robert E. Gordon (CAA) Chicago
Deborah J. Gubin Chicago
Thomas J. Lipscomb Chicago
Laura C. Liu (CAA) Chicago
Mary Lane Mikva Chicago
Sheryl A. Pethers Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 9 
Larry Axelrood Chicago
Steven James Bernstein Chicago
Jeanne R. Cleveland Chicago
Jerry A. Esrig Chicago
Megan E. Goldish Chicago
Anjana M. J. Hansen Chicago
Moshe Jacobius Chicago
Lionel Jean-Baptiste Chicago
Geary W. Kull Maywood
Marvin P. Luckman Chicago
Abbey Fishman Romanek Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 10 
Thomas R. Allen Chicago
Diana L. Kenworthy Chicago
Anthony C. Kyriakopoulos Chicago
James M. McGing Chicago
Clare E. McWilliams Chicago
William Timothy O'Brien Skokie
Eileen O'Neill Burke Chicago
Eve M. Reilly Chicago
Donald J. Suriano Chicago
Ursula Walowski Chicago
Gregory J. Wojkowski Chicago
 
Judicial Subcircuit No. 11
Ronald F. Bartkowicz Chicago
Michael R. Clancy Chicago
Ann Finley Collins Maywood
Paula M. Daleo Maywood
Kathleen G. Kennedy Chicago
Lisa Ann Marino Chicago
Marc W. Martin Rolling Meadows
Dennis M. McGuire Chicago
Pamela McLean Meyerson Chicago
Mary Colleen Roberts Chicago
Judicial Subcircuit No. 12
Grace G. Dickler Chicago
Roger G. Fein Chicago
Ellen L. Flannigan Chicago
Kay M. Hanlon Rolling Meadows
Joseph G. Kazmierski, Jr. Chicago
Pamela E. Loza Chicago
William O. Maki Rolling Meadows
Veronica B. Mathein Chicago
James P. Pieczonka Chicago
Andrea M. Schleifer Chicago
Sandra Tristano Rolling Meadows
 
Judicial Subcircuit No. 13
Martin S. Agran Rolling Meadows
Clayton J. Crane Chicago
John J. Curry, Jr. Chicago
Thomas P. Fecarotta, Jr. Rolling Meadows
Martin C. Kelley Rolling Meadows
Thomas J. Kelley Chicago
Margarita Kulys Hoffman Chicago
Jeffrey Lawrence Chicago
Jill Cerone Marisie Rolling Meadows
Ann O'Donnell Chicago
Paul S. Pavlus Skokie
 
Judicial Subcircuit No. 14
Edward A. Arce Chicago
Robert W. Bertucci Chicago
James R. Brown Chicago
Rodolfo Garcia Chicago
Raymond L. Jagielski Bridgeview
William G. Lacy Chicago
Lisa Ruble Murphy Chicago
James N. O'Hara Chicago
Daniel J. Pierce (CAA) Chicago
Regina A. Scannicchio Chicago
Maura Slattery Boyle Chicago
Judicial Subcircuit No. 15
Daniel P. Brennan Chicago
Charles Burns Chicago
Patrick K. Coughlin Chicago
Anna Helen Demacopoulos Markham
John C. Griffin Chicago
Linzey D. Jones Bridgeview
Christopher E. Lawler Markham
James Ryan Chicago
George Scully, Jr. Chicago
Frank G. Zelezinski Markham
 
 
Associate Judges
   
Carmen K. Aguilar Bridgeview
Gregory E. Ahern Jr. Chicago
David B. Atkins Chicago
Callie L. Baird Skokie
Mark J. Ballard Chicago
Patrice Ball-Reed Chicago
Helaine L. Berger Chicago
Laura Bertucci Smith Chicago
Samuel J. Betar, III Rolling Meadows
Shauna L. Boliker Chicago
Adam D. Bourgeois, Jr. Chicago
Yolande M. Bourgeois Chicago
Darron E. Bowden Markham
Karen J. Bowes Chicago
William Stewart Boyd Chicago
Elizabeth M. Budzinski Chicago
Clarence Lewis Burch Chicago
Anthony John Calabrese Chicago
Matthew J. Carmody Chicago
John Thomas Carr Chicago
James R. Carroll Chicago
Joseph M. Cataldo Rolling Meadows
Timothy J. Chambers Skokie
Peggy Chiampas Chicago
Joseph M. Claps Chicago
LaGuina Clay-Herron Chicago
Robert J. Clifford Markham
Neil H. Cohen Chicago
Susan M. Coleman Chicago
Thomas J. Condon Markham
Stephen J. Connolly Bridgeview
Lisa R. Curcio Chicago
Israel A. Desierto Chicago
Thomas M. Donnelly Chicago
Melissa A. Durkin Chicago
Lauren Gottainer Edidin Skokie
Maureen P. Feerick Bridgeview
Fé Fernandez Chicago
Brian K. Flaherty Markham
Lawrence E. Flood Chicago
Thomas V. Gainer, Jr. Chicago
Nicholas Geanopoulos Chicago
Daniel T. Gillespie Chicago
Pamela Hughes Gillespie Chicago
Susan Fox Gillis Chicago
Gregory R. Ginex Maywood
Steven J. Goebel Chicago
Renee G. Goldfarb Chicago
William E. Gomolinski Chicago
Joel L. Greenblatt Rolling Meadows
Maxwell Griffin, Jr. Chicago
David E. Haracz Chicago
Donald R. Havis Bridgeview
Thomas Joseph Hennelly Chicago
Arthur F. Hill, Jr. Chicago
Stanley L. Hill Maywood
Earl B. Hoffenberg Skokie
Michael J. Hood Skokie
John L. Huff Chicago
Bridget J. Hughes Rolling Meadows
Colleen A. Hyland Bridgeview
John J. Hynes Bridgeview
William R. Jackson, Jr. Skokie
Lana C. Johnson Chicago
Moira Susan Johnson Chicago
Timothy J. Joyce Chicago
Michael J. Kane Bridgeview
James N. Karahalios Rolling Meadows
Nancy J. Katz Chicago
Stuart P. Katz Chicago
Carol A. Kipperman Maywood
Demetrios G. Kottaras Chicago
Joan M. Kubalanza (RAC) Markham
Maria Kuriakos Ciesil Chicago
Kevin Thomas Lee Maywood
Alfred L. Levinson Rolling Meadows
Neil J. Linehan Bridgeview
James B. Linn Chicago
Patricia M. Logue Chicago
Mark J. Lopez Chicago
Patrick F. Lustig Chicago
Thaddeus S. Machnik Skokie
Alfredo Maldonado Chicago
Ellen Beth Mandeltort Rolling Meadows
Brigid Mary McGrath Chicago
Patricia Mendoza Chicago
Mary R. Minella Chicago
Daniel R. Miranda Maywood
Martin P. Moltz Chicago
Thomas R. Mulroy Chicago
Leonard Murray Chicago
Raymond Myles Chicago
Rita M. Novak Chicago
James M. Obbish Chicago
Gregory M. O'Brien Chicago
Thomas J. O'Hara Markham
Marcia B. Orr Skokie
Michael F. Otto Chicago
Donald D. Panarese, Jr. Chicago
Joseph D. Panarese Chicago
Luciano Panici Markham
Kathleen Ann Panozzo Markham
Michael Panter Chicago
Linda J. Pauel Chicago
Alfred J. Paul Chicago
Angela M. Petrone Chicago
Michele M. Pitman Markham
Dennis J. Porter Chicago
Carolyn Quinn Chicago
Marguerite Quinn Skokie
Jeanne M. Reynolds Skokie
Hyman Riebman Rolling Meadows
Elizabeth Loredo Rivera Chicago
Steven Jay Rosenblum Bridgeview
Stanley J. Sacks Chicago
Bernard J. Sarley Chicago
Naomi H. Schuster Chicago
Richard D. Schwind Rolling Meadows
Joseph M. Sconza Chicago
Robert E. Senechalle, Jr. Chicago
Terrence V. Sharkey Chicago
Darryl B. Simko Chicago
David A. Skryd Chicago
James E. Snyder Chicago
Domenica A. Stephenson Chicago
Richard A. Stevens Chicago
Sanjay T. Tailor Chicago
Sybil C. Thomas Chicago
Elmer J. Tolmaire III Chicago
Mary S. Trew Chicago
Franklin U. Valderrama Chicago
Rena M. Van Tine Chicago
Gregory P. Vazquez Maywood
Peter J. Vilkelis Chicago
Steven M. Wagner Rolling Meadows
Allen P. Walker Chicago
Neera Walsh Chicago
Jeffrey L. Warnick Skokie
Lori M. Wolfson Chicago
Leon Wool Chicago
James A. Zafiratos Chicago
   
   
(CAA)  denotes Circuit Judge Assigned to the Appellate Court
(RAC)  denotes Retired Associate Judge Assigned to the Circuit Court